A kutyákat alapvetően 4 fajtába soroljuk: vadászkutyák, pásztorkutyák, munkakutyák, társasági kutyák.

 

Vadászkutyák

A vadászkutyáknak régen fajta szerint megvolt a maguk feladata, a nyomkövetők felkutatták a vadat, a kotorékebek kiugrasztották a járatokból az apróvadat, a hajtóebek terelték a vadat, az appiortírozók visszahozták az elejtett vadat.

Pásztorkutyák

Már korán kialakultak, hiszen feladatuk az ember védelmezése volt a vadállatoktól. Nem igényelnek különösebb tanítást a terelés és védelmezés elsajátításához. Erre már néhány hónapos korukban alkalmasak.

Munkakutyák

A munkakutyákat az ember azért tartja, hogy segítsék a munkája elvégzéesében, éppen ezért az ide tartozó fajták aránylag könnyen taníthatóak. Létezik őrző-védő, házőrző, szánhúzó, rendőr, vakvezető, és harci kutya. Az őrző-védők higgadtak, de szükség esetén harciassá válnak. Különleges kiképzést kell kapniuk, ezt bízzuk szakemberre. A szánhúzók ellenálló, kitartó, erős kutyák. A harci kutyák a legagresszívabbak, az embert is megtámadhatják

Társasági kutyák

Ezek a fajták nagyon ragaszkodnak az emberhez, ha egyedül hagyjuk őket, láthatóan szomorúak, amúgy pedig ritka féltékeny fajták. Termetre kisebbek a többi fajnál, remekül alkalmazkodnak gazdijukhoz.

Egyéb kutyák

Nem szabad elfeledkezni a keverék kutyusokról sem. Ők nemegyszer aranyosabbak és ragaszkodóbbak, mint fajtiszta társaik, szervezetük pedig bizonyítottan ellenállóbb a betegségekkel szemben, mint a fajtisztákét.

Vissza a főoldalra